Dźwignice ABUS w najnowocześniejszej na świecie fabryce przenośników teleskopowych na Łotwie


Łotewska spółka córka duńskiego producenta przenośników taśmowych Caljan (www.caljan.com) została założona na Łotwie w 2006 roku. Wraz z niedawnym otwarciem nowych obiektów produkcyjnych firma wytyczyła sobie dwa główne cele. Po pierwsze rozszerzyć gamę wytwarzanych produktów, a po drugie zwiększyć produkcję eksportową o 30 do 60 procent. W chwili obecnej ponad 99 procent produkcji – stanowiącej głównie przenośniki teleskopowe paczek pocztowych - trafia na rynki zewnętrzne. Lista klientów Caljan to rozpoznawalne i aktywne globalnie marki takie jak Amazon, eBay, Zalando, FedEx, DHL, Hermes, Michelin i Adidas. Jak podkreśla Gatis Dradeika, prezes łotewskiej spółki, z racji szybkiego rozwoju branży e-commerce budowa nowego obiektu produkcyjnego była naturalnym krokiem na drodze rozwoju firmy.

W technologii produkcji Caljan suwnice pomostowe oraz żurawie warsztatowe są wykorzystywane na każdym etapie produkcji: począwszy od spawania stalowych komponentów, aż po końcowy montaż gotowych produktów. W całym procesie szczególnie istotne jest bardzo precyzyjne pozycjonowanie ładunku. Spółka złożyła zapytanie ofertowe dotyczące dźwignic do Strele Industrial (www.streleindustrial.com) przedstawiciela niemieckiej spółki ABUS Kransysteme na terenie krajów bałtyckich.

ABUControl i ABURemote – systemy sterowania suwnicami pomostowymi ABUS.

Ze względu na wymagania Caljan inżynierowie Strele Industrial zaproponowali zastosowanie ABUControl, jako systemu operacyjnego sterującego suwnicami. Pozwala on na dostosowanie parametrów pracy suwnicy, do aktualnych potrzeb technologicznych i preferencji operatora. ABUControl zawiera między innymi system zapobiegający  kołysaniu ładunku, synchronizację prędkości pracy dwóch wciągników na jednej suwnicy (tzw. tandem), a także opcję indywidualnego definiowania przebiegu parametrów jazdy i podnoszenia (tzw. profile pracy). W standardzie ABUControl zawiera przetworniki częstotliwości sterujące ruchami poziomymi (wózka i suwnicy). Dodatkowo system doposażono w przetwornik sterujący mechanizmem podnoszenia. ABUControl pozwala również na pomiar masy własnej zawieszonego na haku ładunku. Wynik jest wyświetlany w czasie rzeczywistym na ekranie nadajnika radiowego, a także na wyświetlaczu LED umieszczonym bezpośrednio na suwnicy. Odczyt pomiaru jest możliwy nawet z dużej odległości, co przekłada się na bezpieczeństwo i komfort pracy operatora.

Wszystkie suwnice pomostowe są sterowane za pośrednictwem systemów radiowych ABURemote z nadajnikami typu Button. W zależności od rodzaju ładunku i zadania transportowego operatorzy przy pomocy nadajników aktywują lub dezaktywują wybraną funkcję, na przykład zapobiegającą możliwości kołysania ładunku.

Strele Industrial dostarczył do Caljan na Łotwie łącznie 13 jednodźwigarowych suwnic pomostowych o rozpiętości 22,5 m i udźwigu od 5 do 10 t. Dwa żurawie warsztatowe typu LSX i VS o udźwigu 250 i 500 kg stanowią uzupełnienie zakresu dostawy.
Tomas Kavaliauskas, prezes Strele Industrial, akcentuje fakt, że zakład Caljan będąc pod względem ilości posiadanych suwnic jednym z największych zakładów produkcyjnych na Łotwie wybrał technologię transportu bliskiego ABUS.
 

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania