Przygotowani na przyszłość dzięki elastycznej organizacji produkcji. Suwnice pomosotwe ABUS w nowej fabryce Mink Bürsten


Nie wydaje się aby termin „szczotki techniczne” był powszechnie kojarzony z niezbędnym elementem w przemyśle. Jednakże szczotki techniczne mają swoje zastosowanie niemal na każdym etapie produkcji, m.in. takim jak czyszczenie, gratowanie, uszczelnianie, wygładzanie,  transportowanie czy też etykietowanie. Szczotki techniczne umożliwiają utrzymanie w czystości nowo wytworzone komponenty, a także całe linie produkcyjne. Są używane podczas procesu wykańczania powierzchni oraz usuwania pyłu z przestrzeni produkcyjnych. Ze względu na tak duże zróżnicowanie zastosowań, wymagania techniczne podczas produkcji szczotek również są bardzo złożone.

Spółka August Mink GmbH & Co. KG (https://www.mink-buersten.com) zlokalizowana w Göppingen na południu Niemiec, lepiej znana jako Mink Bürsten (Bürsten oznacza szczotki), została założona w 1845 roku. Z biegiem lat zyskała pozycję światowego lidera w branży szczotek technicznych i włókien szczotkowych.

Cztery fabryki zlokalizowane w Göppingen każdego roku zaopatrują w swoje produkty przeszło 14 tysięcy klientów z ponad 60 krajów. Korpusy szczotek powstają w trakcie formowania wtryskowego. Kolejnym etapem produkcji jest osadzanie na nich włókna.

Wytwarzanie szerokiej gamy produktów, zarówno standardowych jak również produkowanych na specjalne zamówienie wymusza aby proces produkcji był jak najbardziej elastyczny, a przezbrajanie wtryskarek odbywało się szybko i sprawnie.

W 2019 roku na terenie należącym do spółki powstała kolejna hala produkcyjna. W celu usprawnienia procesów produkcyjnych, a w szczególności konfigurowania i konserwacji wtryskarek, na hali zamontowano dwie suwnice pomostowe ABUS.

Wielozadaniowe dźwignice ABUS: wymiana form, konserwacja, serwis

Głównym zadaniem nowych suwnic jest obsługa wtryskarek podczas procesu ich przezbrajania. Formy wtryskowe o dużej masie własnej są transportowane ponad parkiem maszyn, a następnie bardzo precyzyjnie umieszczane we wtryskarkach. Dodatkowo dźwignice używane są do działań związanych z konserwacją oraz serwisowaniem linii produkcyjnej.

W Mink Bürsten zdecydowano się na montaż dwóch jednodźwigarowych suwnic pomostowych typu ELV o udźwigu 3,2 i 2t o rozpiętości 10,3 i 10,5 m. Taką decyzję poprzedziły liczne konsultacje z agentem producenta ABUS Kransysteme w Stuttgarcie. Dźwigary tego typu suwnic zbudowane są ze sztywnych profili walcowanych pozwalających na osiągnięcie rozpiętości do 18,5 m i udźwigu do 10 t (parametry zależne). Obsługa suwnic pracujących w Mink Bürsten odbywa się za pomocą sterowania radiowego ABURemote Button, przy użyciu ergonomicznie zaprojektowanych nadajników. Dzięki temu operatorzy przebywając w bezpiecznej odległości od ładunku mogą kontrolować sposób jego transportowania. Wyświetlacz na nadajniku informuje o wyborze ustawień, aktywności dźwignicy i wciągnika, sile sygnału radiowego oraz stopniu naładowania akumulatorów nadajnika. Ładowanie akumulatorów nadajnika jest wyjątkowo proste: należy go jedynie umieścić na ładowarce indukcyjnej. Nie jest konieczne wyjmowanie akumulatorów z obudowy. Ochronny pokrowiec z paskiem na nadgarstek lub ramię również pozostaje na nadajniku podczas procesu ładowania. Ładowarki indukcyjne działają zazwyczaj jako stacje ładujące na blacie roboczym, ale mogą być również mocowane do ściany.

Obydwie suwnice zostały wyposażone w elektryczne wciągniki łańcuchowe, które należą do serii ABUCompact i są dedykowane do podnoszenia ładunków od 80 kg do 4 t. Znajdują zastosowanie jako wyposażenie dźwignic oraz jako samodzielne wciągniki warsztatowe. Standardowym elementem wszystkich wciągników łańcuchowych ABUCompact jest zabezpieczenie przed przeciążeniem, realizowane poprzez ustawienie sprzęgła ślizgowego. Sprzęgła podlegają wstępnej regulacji już na etapie produkcji. Wciągniki łańcuchowe posiadają szeroką gamę dodatkowych komponentów stanowiących uzupełnienie wyposażenia standardowego. W Mink Bürsten zostały doposażone między innymi w liczniki godzin pracy. Dzięki niemu możliwe jest określenie przepracowanej ilości godzin, a tym samym pozostały okres użytkowania urządzenia. Jeden z wciągników posiada również elektroniczny wyłącznik podnoszenia zapewniający dodatkowe zabezpieczenie przy podnoszeniu i opuszczaniu haka. Ustawienie wyłącznika następuje poprzez wybór dwóch dowolnych, indywidualnie programowanych punktów wyłączeniowych (dla najwyższego i najniższego położenia haka). Takie rozwiązanie jest niezwykle istotne podczas wymiany i pozycjonowania form we wtryskarkach. Od początku pracy w nowej fabryce Mink Bürsten obydwie suwnice dowiodły swojej najwyższej jakości.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania