Suwnice i żurawie ABUS w zakładzie szwedzkiego producenta stalowych profili specjalnych


Stalowe profile produkowane przez szwedzką spółkę Stålprofil AB (www.stalprofil.se) są stosowane w systemach bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej. Jako stały element stref wejściowych, ścian działowych lub drzwi pozostają na ogół niewidoczne, ale pełnią istotne funkcje ochronne i wzmacniające, zapewniając takie cechy budynku, jak np. ognio- lub kuloodporność.

Stålprofil AB powstało w 1987 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne, urastając z czasem do rangi globalnego dostawcy specjalistycznych profili stalowych. Wytwarzane przez 20-osobową załogę elementy konstrukcyjne zostały użyte np. do budowy ambasady w Chinach, a także hali widowiskowo-sportowej “Scandinavium” w Goteborgu. Stålprofil AB produkuje również stalowe profile fasadowe, nierdzewne oraz izolowane (eliminujące mostki termiczne). Pierwsze suwnice ABUS firma zakupiła już w 1987 roku tj. na samym początku działalności.

W połowie 2018 roku spółka przeniosła swoją siedzibę do Uddevalla z zamiarem otwarcia zakładu produkcyjnego o łącznej powierzchni 6 tys. m2 w dawnych obiektach Volvo. Kilka innych firm, które użytkują dźwignice ABUS, również zmieniło lokalizację na tereny dawnego Volvo, na przykład spółka Bender produkująca komponenty żelbetowe (projekt miesiąca października 2018).

Kiedy pojawiła się potrzeba nowych urządzeń dźwignicowych do hal produkcyjnych w Uddevalla, Stålprofil AB ponownie skontaktowało się z JJ Gruppen w Kungsbacka, lokalnym partnerem ABUS Kransystem AB. JJ Gruppen dostarczało pierwsze urządzenia ABUS do Stålprofil, zapewniając również na przestrzeni lat pełną obsługę konserwacyjną i serwisową. Partner ABUS udzielił wsparcia na etapie planowania produkcji w nowym obiekcie, dobierając optymalny układ urządzeń dźwignicowych do wszystkich czterech naw o długości 72 metry każda.

Do konstrukcji czterech torowisk montowanych w tej przestrzeni wykorzystano 60 ton stali. Obecnie pracuje tu 5 jednodźwigarowych suwnic pomostowych typu ELV na torach jezdnych o długości 72 i 48 metrów. Suwnice charakteryzują się udźwigiem do 2 ton oraz rozpiętością 15 i 17 metrów. Wszystkie zostały wyposażone w przetworniki częstotliwości i sterowanie radiowe ABURemote. Masy ładunków zawieszonych na hakach można odczytywać na wyświetlaczach pilotów ABURemote.                                                                                                           

Oprócz suwnic pomostowych, odpowiedzialnych za transport ładunków wzdłuż całej długości naw, w Stålprofil AB zainstalowano też żurawia warsztatowego, obsługującego określone stanowiska pracy. Jest to żuraw słupowy ABUS typu VS z udźwigiem 1 tony o długości ramienia 7 metrów. Również to urządzenie obsługiwane jest za pomocą radiowego sterowania.

Korzystając z nowego obiektu wyposażonego w optymalną technologię transportu bliskiego pochodzącą z ABUS, spółka Stålprofil AB jest dobrze przygotowana na przyszłe zamówienia i kolejne etapy rozwoju.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania