Systemy lekkich dźwignic podwieszanych HB i suwnice pomostowe w hiszpańskiej fabryce pomp


Spółka Bombas Boyser (www.boyser.com), zlokalizowana w hiszpańskim Sant Feliu de Codines na północ od Barcelony, powstała w 1993 roku, a w 2009 roku została włączona do niemieckiej grupy ProMinent GmbH. Bombas Boyser eksportuje swoje produkty do ponad 35 krajów na całym świecie i nieustannie się rozwija.

Specjalizuje się w produkcji pomp objętościowych do transportu i dozowania substancji płynnych, takich jak pompy perystaltyczne czy wyporowe rotacyjne z gumowanymi rotorami. Firma wytwarza także szeroką gamę akcesoriów do pomp, uzupełniając swoją ofertę o inne technologie pompowania. Służy to osiąganiu celu spółki, jakim jest „oferowanie każdemu klientowi najlepiej odpowiadającego jego potrzebom rozwiązania w zakresie procesów pompowania i kontroli przepływu substancji”.

Niedawno Bombas Boyser przeniosło się do nowej siedziby. Cała inwestycja została starannie zaprojektowana tak, by podnieść nie tylko wydajność produkcji, ale i komfort pracy zatrudnionym. Dodatkowo nowy obiekt zlokalizowany jest w otoczeniu przyrody, co podnosi jego atrakcyjność jako miejsca pracy.

Dążąc do bardziej ergonomicznej i efektywnej organizacji pracy, Bombas Boyser do realizacji transportu bliskiego wybrało lekkie dźwignice podwieszane ABUS. System ABUS HB bazuje na modularnej konstrukcji, która może być zaadaptowana do niemal wszystkich wymogów przestrzennych, w tym również do różnych warunków podwieszenia i mocowania dźwignic. W hiszpańskim przedsiębiorstwie zainstalowano w sumie 3 suwnice typu EHB, po jednej przy każdej ze stacji roboczych. System został zamontowany bezpośrednio do walcowanych profili stalowej konstrukcji stropu hali.

Zastosowane lekkie dźwignice są wyposażone we wciągniki elektryczne ABUCompact z serii GM4 z maksymalnym udźwigiem 630 kg. Zasilanie za pośrednictwem szynoprzewodu AVKL pozwala na optymalne wykorzystanie jazdy suwnicy wzdłuż torowiska. Ręczne operowanie jazdą suwnic i wózków jest wygodne nawet podczas transportu ładunków o dużej masie czy gabarytach. Instalacja systemów HB dała przedsiębiorstwu dużo korzyści, m. in. umożliwiła sprawniejszą, bardziej komfortową realizację zadań transportowych i ograniczyła obciążenie fizyczne pracowników.

Jednodźwigarową suwnicę pomostową ABUS typu ELV zastosowano w strefie załadunku i rozładunku. Suwnica ta ma rozpiętość 3,5 metra, a została wyposażona w linowy wciągnik elektryczny GM 1000 z maksymalnym udźwigiem 5 ton. Typ ELV charakteryzuje się dźwigarem wykonanym z profilu walcowanego, co pozwala na osiąganie rozpiętości suwnicy do 18,5 metra zależnie od udźwigu.

W rezultacie zastosowania systemów dźwignicowych ABUS w hali Bombas Boyser powstał nowy poziom transportu bliskiego ponad stanowiskami pracy zintegrowany z procesami produkcyjnymi przedsiębiorstwa. Pozwoliło to na wygodniejszą i bardziej wydajną obsługę ładunków, a jednocześnie m. in. zmniejszyło potrzebę organizacji tras przejazdów dla wózków widłowych. W efekcie ograniczeniu uległ nie tylko czas poświęcony na czynności transportowe, ale też powierzchnia niezbędna do ich realizacji.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania