Francuski producent z branży konstrukcji stalowych inwestuje w nowy obiekt i dźwignice ABUS


Spółka DEMY (https://www.sademy.com/) to francuska firma rodzinna, założona w 1968 roku przez Raymonda Demy. Dzisiaj na czele 24-osobowego zespołu stoi syn założyciela, Hubert Demy. Początkowo spółka była związana z sektorem automotive, jednak w latach siedemdziesiątych wyspecjalizowała się w branży budowlanej. Działalność DEMY koncentruje się obecnie na stalowych konstrukcjach, metalowych zadaszeniach oraz okładzinach ścian i fasad, jak również technologiach ślusarskich i obróbce metali, w tym aluminium. Na tym polu DEMY podjęło współpracę m. in. z DESVOYS - francuskim producentem z branży maszyn rolniczych – który także korzysta z systemów dźwignicowych ABUS.

W 2019 roku DEMY przeniosło działalność do parku przemysłowego w Montenay na północy Francji. Ta decyzja pociągnęła za sobą konieczność montażu nowych suwnic pomostowych. Spółka wybrała systemy dźwignicowe ABUS ze względu na dobre doświadczenia w ich użytkowaniu w poprzedniej lokalizacji. DEMY ceni markę ABUS za jakość urządzeń i usług posprzedażnych. Nie bez znaczenia dla tej decyzji były także dobre, stabilne relacje handlowe, które obie firmy zawiązały przez szereg lat współpracy.

Łącznie w nowej siedzibie DEMY zainstalowano sześć jednodźwigarowych suwnic pomostowych typu ELK. Cztery, dysponujące udźwigiem 5 ton i rozpiętością ponad 23,5 metra każda, znajdują się w strefie produkcji konstrukcji stalowych. Dwie z nich pracują w tandemie. Pozostałe dwie suwnice ELK mają również udźwigi 5 ton, ale ich rozpiętości są nieco większe i przekraczają 24 metry. Zainstalowano je w strefie technologii ślusarskich.

DEMY operuje elementami o długościach do 16 m, co jest trudne przy użyciu tylko jednej dźwignicy. Dlatego producent zdecydował się na zakup dwóch suwnic pracujących w tandemie. Taka praca urządzeń umożliwia łatwy i bezpieczny transport długich elementów. Na współpracujących suwnicach ABUS zastosowano linowe wciągniki modułowe. DEMY wybrało to rozwiązanie, ponieważ przepływ materiałów w nowym centrum obróbki skrawaniem wymaga nadzwyczajnej precyzji. Modułowe wciągniki ABUS ją zapewniają dzięki standardowej funkcji bezstopniowej (płynnej) zmiany prędkości jazdy i podnoszenia. Oprócz tego ten typ wciągników ma w standardzie inne atuty, m. in. system zapobiegający kołysaniu ładunku, sterowanie radiowe ABURemote czy wyświetlacz obciążenia LED.

Powyższą konfigurację urządzeń uzupełnia inteligentny system ABUControl z interfejsem KranOS. Funkcja zapobiegania kołysaniu ładunku zapewniana przez ABUControl podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy. Jest to istotna pomoc w obsłudze dźwignic zwłaszcza, gdy operatorem jest osoba z mniejszym doświadczeniem. System ABUControl pozwala również na synchronizację prędkości pracy wciągników na różnych suwnicach, umożliwiając bezpieczny transport długich elementów. Niwelowanie różnic w prędkościach podnoszenia jest możliwe nawet, gdy używane wciągniki mają różne parametry. Sterowanie ruchami we wszystkich kierunkach (jazda i podnoszenie) odbywa się w czasie rzeczywistym dla maksymalnie dwóch suwnic i dla czterech wciągników czy wciągarek jednocześnie, z pełną synchronizacją prędkości.

Interfejs KranOS za pośrednictwem komputera czy tabletu umożliwia dostosowanie parametrów suwnic pomostowych do indywidualnych preferencji użytkownika. Odpowiada to wymaganiom DEMY w związku z rozwojem spółki w kierunku przemysłu 4.0.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania