Suwnice ABUS w fabryce Kiremko B.V. - dwa poziomy wydajnego przepływu materiałów


Działająca od 1965 r. Kiremko B.V. (www.kiremko.com) jest holenderskim przedsiębiorstwem branży spożywczej z siedzibą w Montfoort (Utrecht). Firma projektuje, wytwarza i montuje kompletne linie produkcyjne w specjalistycznych zakładach przetwórstwa ziemniaków. Oferuje kompleksowe, wykonane pod klucz rozwiązania: począwszy od systemów podawania surowców, a kończąc na liniach do pakowania gotowych wyrobów, takich jak: frytki, płatki ziemniaczane, świeże i wstępnie gotowane ziemniaki, chipsy ziemniaczane i wiele innych. Zakres usług firmy jest bardzo szeroki. W jego skład wchodzą: modernizacja i zwiększenie wydajności gotowych linii, produkcja specjalistycznych urządzeń na zamówienie, prace inżynierskie, podłączanie mediów, szeroko pojęte wsparcie organizacji produkcji. Stosowane przez Kiremko technologie są adaptowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Inwestycja w nową halę produkcyjną

Kiremko B. V. jest aktywna w różnych częściach świata. Posiada biura sprzedaży na Ukrainie, w Rosji, Indiach, Chinach, a także przedstawicielstwa handlowe w wielu innych krajach. W ostatnich latach działalności nastąpił dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. W rezultacie firma uznała za konieczne zainwestowanie w nową halę produkcyjną. Postawiła sobie przy tym za cel korzystanie przede wszystkim z usług dostawców posiadających siedziby lub oddziały w Holandii. Jako dostawcę urządzeń transportu bliskiego, wspomagających proces produkcji, Kiremko wybrała ABUS Kraansystemen (www.abus-kraansystemen.nl), holenderską spółkę córkę niemieckiej firmy ABUS. Zadecydowały przede wszystkim ponad 30-letnie dobre doświadczenia z produktami tej marki oraz jakość usług serwisowych świadczonych przez lokalne przedstawicielstwo ABUS. Kontynuacja wieloletniej współpracy jest korzystna dla obydwu stron.

Po szeregu konsultacji z inżynierami sprzedaży ABUS spółka Kiremko zainwestowała w kombinację indywidualnie sparametryzowanych 14 suwnic pomostowych i wspornikowych ABUS. Suwnice są wykorzystywane do transportu bliskiego komponentów na stanowiska produkcyjne, jak i gotowych produktów do magazynu i strefy wysyłki.

Dwa poziomy przepływu materiałów

Zamontowany w nowej hali produkcyjnej zestaw dźwignic ABUS tworzy komplementarny układ dwóch poziomów przepływu materiałów. Taka organizacja transportu bliskiego sprzyja podnoszeniu wydajności wzajemnie uzupełniających się procesów.

Na pierwszym, wyższym poziomie pracuje 9 suwnic pomostowych. Najmniejsza z nich, jednodźwigarowa suwnica typu ELV, ma udźwig 3,2 t i rozpiętość 6 m; jej dźwigar wykonany jest z profilu walcowanego. Każdą z czterech największych suwnic, dwudźwigarowych typu ZLK, wyposażono w dwie wciągarki linowe posiadające możliwość pracy w tandemie, potrzebnej w przypadku transportu długich elementów. Największe z tych suwnic mają rozpiętość 19,1 m i udźwig 2x 6,3 tony. Cztery kolejne urządzenia górnego poziomu przepływu materiałów to suwnice jednodźwigarowe typu ELS z tzw. wózkiem bocznym, dysponujące udźwigiem do 5 t i rozpiętościami do 13,8m. Boczny wózek jezdny umożliwia prowadzenie liny obok dźwigara, co pozwala na optymalne wykorzystanie wysokości podnoszenia.

Na drugim, niższym poziomie przepływu materiałów zainstalowano pięć jednodźwigarowych suwnic wspornikowych typu EWL. Poruszają się one bezkolizyjnie poniżej suwnic pomostowych, pełniąc funkcję dźwignic stanowiskowych. Dostarczają na stoły robocze części i komponenty do obróbki. Suwnice ABUS typu EWL w zależności od udźwigu mają maksymalny wysięg 12 m. W hali Kiremko zainstalowano urządzenia o udźwigu 1 t i wysięgu 6 lub 7 m.

We wszystkich trzech typach urządzeń: ZLK, ELS i EWL dźwigary mają konstrukcję skrzynkową.

Sterowanie radiowe – komfort i bezpieczeństwo pracy

Wszystkie wymienione urządzenia transportu bliskiego ABUS wyposażone są w sterowanie radiowe ABURemote, dzięki któremu operator przemieszcza się niezależnie od ładunku, co zwiększa zarówno bezpieczeństwo, jak i precyzję pracy. Na podświetlanym ekranie ABURemote wyświetlane są informacje o aktualnych ustawieniach, aktywnych suwnicach i wciągarkach, masie ładunku zawieszonego w danym czasie na haku oraz sile sygnału radiowego.

W nowo otwartym zakładzie produkcyjnym Kiremko B. V. zastosowano najnowocześniejsze technologie zapewniające wysoką wydajność pracy. Przepływ materiałów na dwóch poziomach z wykorzystaniem suwnic ABUS jest jedną z nich.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania