ABUS i Knoll - jakość zostaje w rodzinie


W maju 2017 r. firma Knoll uruchomiła w Polsce produkcję w hali o powierzchni 2500 mkw. Wartość całej inwestycji sięga 30 mln złotych. W poszukiwaniu niezawodnych rozwiązań z zakresu transportu bliskiego Knoll wybrał markę ABUS, rozpoczynając tym samym współpracę dwóch firm rodzinnych, dla których jakość jest priorytetem.

Firma Knoll powstała w 1970 roku w Bad Saulgau (Niemcy). Produkuje m.in. urządzenia przeznaczone do filtrowania oleju w maszynach do obróbki skrawaniem. Używane są one w procesie wiercenia, gwintowania oraz frezowania, by odseparować chłodziwo, przefiltrować i włączyć je z powrotem w obieg. Założona niemal pół wieku temu jednoosobowa działalność Waltera Knolla jest dziś międzynarodowym producentem (oddziały we Włoszech i USA), z którym współpracują tacy giganci, jak BMW, Bosch czy Siemens. Kultywując wspólne wartości rodzinne, w duchu unikalnej kultury organizacyjnej, interes prowadzą dziś dzieci założyciela - Matthias i Jürgen Knoll. 28 kwietnia 2017 r. osobiście otworzyli pierwszą halę produkcyjną Knoll poza granicami Niemiec - we Wrocławiu. W obiekcie zastosowano najlepsze dostępne rozwiązania na rynku np. markowe obrabiarki, stanowiska pomiarowe 3D wyposażone w 50-calowe monitory. Nie zapomniano również o ochronie osobistej – na hali znajdują się dozowniki stoperów do uszu firmy 3M. W każdym obszarze produkcji można znaleźć sprzęt z najwyższej półki.

Do realizacji transportu wewnętrznego Knoll używa systemów lekkich dźwignic podwieszanych ABUS (systemów HB) ze względu na ich modularność oraz szerokie spektrum zastosowań. W hali Knoll, na 7 torowiskach pracuje łącznie 21 suwnic wyposażonych we wciągniki łańcuchowe ABUCompact. Urządzenia wykorzystywane są w całym procesie technologicznym począwszy od przyjęcia na magazyn wszystkich materiałów (blachy, profile, rury).

Procesy technologiczne realizowane w hali Knoll mogą znacznie różnić się między sobą. Takie zróżnicowanie może powodować konieczność indywidualnego planowania przepływu materiałów. Dzięki elastyczności systemu HB jest to możliwe bez żadnych nakładów finansowych. W pierwszej części hali przygotowywane są elementy do spawania. Jednym ze stanowisk, na które może tu trafić materiał, jest wycinarka laserowa wyposażona w rezonator światłowodowy. Umożliwia ona wycinanie detali z takich materiałów, jak stal nierdzewna, stal czarna, mosiądz, brąz czy nawet tytan. W tej części hali pracuje również prasa krawędziowa (z funkcją gięcia blach), piła taśmowa oraz maszyny obróbki skrawaniem. Obrobiony materiał na palecie trafia do drugiej części hali, gdzie odbywa się spawanie. Kształty łączonych elementów są nieregularne, a ich gabaryty mogą sięgać 4 m. Wymogiem na stanowiskach spawalniczych jest precyzyjne ułożenie spawanych elementów względem siebie. Aby mu sprostać, zastosowano suwnice HB, oferujące wysoki komfort pracy i niezawodność. Gotowe elementy urządzeń Knoll, wyprodukowane we Wrocławiu trafiają następnie do macierzystych zakładów Knoll w Niemczech, gdzie w dalszej kolejności ma miejsce kompletacja i wysyłka do użytkownika końcowego.

Przedsiębiorstwo zorganizowało swój pierwszy zakład produkcyjny w Polsce w hali o powierzchni 2 500 mkw. Koszt inwestycji to 30 mln złotych, który w całości firma sfinansowała ze środków własnych. Grunt, na którym stoi obiekt, ma powierzchnię aż 1,8 hektara, co daje duży potencjał do rozbudowy zakładu.
Dążąc do utrzymania polityki ciągłej poprawy jakości i zrównoważonego rozwoju, Knoll starannie wyselekcjonował dostawców maszyn i urządzeń do swojej inwestycji. Celem, jaki w tym przypadku należało osiągnąć, jest ekonomicznie zoptymalizowana produkcja z niskim ryzykiem przestojów, cechująca się efektywnością poszczególnych procesów składowych. Aby zrealizować ten cel, Knoll wybrał suwnice ABUS.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania