Suwnice pomostowe i lekkie dźwignice podwieszane ABUS w indyjskiej fabryce mieszalników i urządzeń do przewozu betonu


Beton jest powszechnie używanym materiałem, który występuje w wielu odmianach. Elastyczne komponowanie składu tego materiału pozwala spełnić różne wymagania w zakresie jego wytrzymałości mechanicznej, odporności na temperaturę, wilgoć, ogień oraz dźwiękoszczelności. Właściwy dobór jego składu ma także kluczowe znaczenie w procesie mieszania, jak również sprawnego transportu na miejsce budowy w stanie płynnym, dalszego rozprowadzania i uzyskania optymalnych właściwości po związaniu.

W Indiach jednym z wiodących producentów betonowozów, betoniarek, mieszarek i pomp do betonu jest Ajax Fiori (www.ajax-engg.com) z centralą w Bangalore. Firma została założona w 1992 roku, bazując na partnerstwie z włoską spółką Fiori S.p.A., i poza Bangalore posiada dwa inne zakłady produkcyjne na terenie Indii. Sieć sprzedażowa obejmuje ponad 30 agencji, gwarantujących łatwy dostęp do klientów. Około 100 punktów serwisowych Ajax Fiori zapewnia stałe wsparcie techniczne.W mieście Doddaballapura, na północ od Bangalore, powstał nowoczesny zakład produkcyjny, w którym wytworzenie jednego betonowozu wraz z jego wyposażeniem trwa niespełna 40 minut.

Pojazdom wyjeżdżającym z zakładów Ajax Fiori stawiane są wysokie wymagania co do trwałości i  wytrzymałości.  Aby sprostać standardom jakościowym oraz czasowym potrzebna jest dobra organizacja produkcji - a co za tym idzie - optymalne rozwiązania w dziedzinie przepływu materiałów. W odpowiedzi na stosowne zapytanie dostawca urządzeń transportu bliskiego, spółka ElectroMech (www.emech.com), indyjski partner ABUS Kransysteme GmbH, zaproponował rozwiązanie, które obejmuje kilkanaście suwnic pomostowych i systemy lekkich dźwignic podwieszanych tego producenta. Umożliwiło ono ciągłą dostawę określonych materiałów do pojedynczych stanowisk pracy wzdłuż zautomatyzowanej linii montażowej.

Górny poziom transportu powierzchniowego w zakładzie stanowi 12 jednodźwigarowych suwnic pomostowych ABUS. Ich udźwigi wynoszą od 2 do 4 ton, a rozpiętości wahają się między 6,33 a 22,6 metrów. Urządzenia transportują do odpowiednich stanowisk montażowych większe i cięższe komponenty, takie jak bębny mieszalników dla betonowozów. Wszystkie suwnice pomostowe ABUS zaopatrzono we wciągniki linowe typu E. Wciągniki te charakteryzują się zwartą, kompaktową konstrukcją i wyposażone są w dwa niezależnie napędzane koła jezdne. Należą do najczęściej stosowanych w niższych zakresach udźwigów, w przedziale od 1 do 16 ton.

Mniejsze i lżejsze części są dostarczane monterom za pomocą systemów lekkich dźwignic podwieszanych ABUS HB. Łącznie w strefie stanowisk montażowych zainstalowanych jest 10 jednodźwigarowych suwnic EHB o udźwigu do 1 250 kg. Z kolei dwudźwigarowe suwnice ZHB dysponują udźwigiem do 2 000 kg. Oba typy urządzeń charakteryzują się łatwym przesuwem ręcznym. Dlatego we wszystkich zainstalowanych tu systemach HB jazda zarówno dźwigara, jak i wózka realizowana jest manualnie mimo masy komponentów oscylującej między 500 a 1 600 kg. Podnoszenie ładunku odbywa się za pośrednictwem zamontowanych na systemach HB elektrycznych wciągników łańcuchowych z serii ABUCompact. W zależności od typu konstrukcji cechują się różnym udźwigiem do 4 ton.

Dzięki zastosowaniu takiej kombinacji suwnic pomostowych i systemu lekkich dźwignic, zapewniających ciągły przepływ materiału na poszczególnych stanowiskach montażowych, wydajność w zakładzie wzrosła dwuipółkrotnie.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania