Suwnice ABUS w zakładach renomowanego francuskiego producenta wyrobów ze szkła


Firma „Miroiterie Righetti“ (www.miroiterie.fr) jest najstarszym w Lotaryngii przedsiębiorstwem zajmującym się obróbką szkła. Została utworzona jako spółka rodzinna w roku 1835 przez Charles’a Righetti i do dzisiaj jest zarządzana przez kolejne pokolenia rodziny Righetti. Firma zatrudnia obecnie 20 osób.

Przedsiębiorstwo oferuje usługi klasycznego cięcia i obróbki szkła oraz produkuje szkło warstwowe dla gospodarstw domowych, jak również dla zastosowań specjalistycznych. Wyroby Miroiterie Righetti wykorzystywane są zarówno w meblach, schodach, ściankach działowych, poręczach schodów, lustrach i drzwiach kuchennych, ale mają też szczególne przeznaczenie jako szkło żaroodporne, szkło ołowiowe dla przemysłu medycznego, szkło bezpieczne czy przeszklenia stosowane w izolacji termicznej i akustycznej. Jeszcze inną specjalnością przedsiębiorstwa jest szkło warstwowe z różnorodnymi dekoracyjnymi warstwami pośrednimi.

Produkowane lub przetwarzane przez Miroiterie Righetti tafle szklane mogą osiągać długość nawet do 6 m i szerokość do 3,21 m. Wszystkie wyroby są produkowane na zamówienie.  W produkcji stosowane są najnowocześniejsze urządzenia, które zapewniają wysoką precyzję obróbki nawet bardzo dużych płaszczyzn, a przy tym spełniają  wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Mieszczące się w Ludres (okolice Nancy) zakłady produkcyjne zostały w 2011 roku przeniesione do nowo powstałej hali o powierzchni 3.000 m2. W nowym obiekcie do transportu wewnętrznego swoich wyrobów Miroiterie Righetti wykorzystuje szereg dźwignic ABUS. Są to przede wszystkim 3 suwnice jednodźwigarowe typu ELK o udźwigu 3,2 t i rozpiętości 19,6 m. Typ ELK jest jednym z najczęściej stosowanych typów suwnic o małych i średnich  udźwigach. Dzięki przemyślanej konstrukcji pozwalają osiągnąć optymalną wysokość podnoszenia przy minimalnych odległościach dojazdowych wózka.

Przepływ materiałów na niższym poziomie hali realizują żuraw warsztatowy ABUS typu LS oraz system lekkich dźwignic podwieszanych typu EHB-X. Żuraw słupowy ma udźwig 400 kg i wysięg 5 m. Dzięki zakresowi obrotu 270° i łatwej w obsłudze ramienia, które charakteryzuje się niewielką masą własną, jest on idealnym żurawiem warsztatowym w przedziale małych udźwigów, pozwalającym na przenoszenie ładunków wymagających ostrożności i precyzji.  

Z kolei system dźwignicowy EHB-X  o udźwigu 1 t - również zaliczany do urządzeń o niewielkim udźwigu - przenosi ładunki wewnątrz hali produkcyjnej po torze jezdnym długości 15 m. Typ EBH-X wyróżnia szczególnie niska zabudowa. W suwnicy tej dźwigar biegnie nie pod, lecz pomiędzy szynami toru jezdnego. Cała suwnica ma więc wysokość zaledwie pojedynczego profilu. Dzięki temu uzyskuje się znacząco większą wysokość podnoszenia, co umożliwia optymalne wykorzystanie wysokości  hali.

Szkło, zwłaszcza w postaci dużych tafli, jest ładunkiem bardzo wrażliwym. Z tej przyczyny, dla zapewnienia bezpiecznego transportu, Miroiterie Righetti stosuje na dźwignicach ABUS zawiesia podciśnieniowe.

Miroiterie Righetti z francuską spółką córką firmy ABUS (ABUS Levage France) łączy szczególna relacja - przedsiębiorstwa są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie, zaledwie kilka metrów od siebie.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania