Jelenia Plast inwestuje w rozwój z wykorzystaniem technologii dźwignicowej ABUS


Produkcja dużej ilości różnorodnych elementów z tworzyw sztucznych jest wyzwaniem technologicznym i organizacyjnym. Integralną częścią takiego procesu są urządzenia dźwignicowe umożliwiające bardzo precyzyjne pozycjonowanie ładunków oraz charakteryzujące się wysoką niezawodnością. Właśnie z tych względów dynamicznie rozwijająca się u podnóża Karkonoszy spółka produkcyjna po raz kolejny wybrała markę ABUS.

Jelenia Plast (www.jeleniaplast.com) to producent artykułów ogrodniczych i gospodarstwa domowego wykonanych z tworzyw sztucznych. Spółka działa w Polsce od 1992 roku, a zwiększający się popyt na jej produkty zaowocował rozbudową zakładów w Jeleniej Górze o kolejne obiekty produkcyjne. Zakończony niedawno etap rozwoju stanowi wielomilionową inwestycję, w wyniku której powstają nowe miejsca pracy. W niedalekiej przyszłości, w wyniku dalszych nakładów na środki produkcji, wydajność zakładów jeszcze wzrośnie.

W Jelenia Plast elementy z tworzyw sztucznych produkowane są w technologii formowania wtryskowego. Stopień skomplikowania wytwarzanego kształtu determinuje masę stalowej formy wtryskowej, która waha się od 4 t do 25 t. Formy mocowane są we wtryskarkach specjalnymi zaczepami. Sprawny i precyzyjny montaż oraz demontaż form we wtryskarkach jest ważnym czynnikiem dla zapewnienia ciągłości procesu produkcji. Taka operacja wymaga wysokiej dokładności w pozycjonowaniu ładunku o dużej masie. Zadaniom tym muszą sprostać urządzenia dźwignicowe - suwnice, będące niezbędnym elementem technologii.

W produkcji wykorzystywane są urządzenia dźwignicowe ABUS, które odznaczają się ważną dla Jelenia Plast niezawodnością. Wnioski z kilkunastoletniej pracy z suwnicami tej marki wpłynęły na decyzję o kolejnym zakupie urządzeń sprawdzonego producenta. Nowopowstałą halę produkcyjną wyposażono w trzy suwnice dwudźwigarowe ABUS; dwie z nich charakteryzują się udźwigami 10 t, a trzecia udźwigiem 40 t. Rozpiętość hali, a co za tym idzie, zainstalowanych w niej suwnic, wynosi ok. 36 m i znacznie wykracza poza najczęściej spotykane wymiary.

Wychodząc naprzeciw wymogom technologicznym, w suwnicach ABUS zastosowano przetworniki częstotliwości, umożliwiające płynną zmianę prędkości jazdy suwnicy oraz jazdy wciągarki. Poznanie technologii produkcji i zdefiniowanie zakresu zadań, które powinny być realizowane przez urządzenia ABUS, były kluczowe dla dostosowania ustawień falowników do indywidualnych potrzeb producenta z Jeleniej Góry.

Suwnice ABUS wyposażono w system pomiaru obciążenia z wielkogabarytowym wyświetlaczem zamontowanym na suwnicy. Operator, znając wcześniej masę podnoszonej formy, porównuje ją z wyświetloną wartością obciążenia i w ten sposób otrzymuje informację o tym, czy forma w całości spoczywa na haku. Dzięki temu w początkowej fazie wyjmowania formy z wtryskarki może przeciwdziałać wahaniom ładunku, a tym samym zapobiec uszkodzeniu elementów maszyny.

W suwnicach zastosowano sterowanie radiowe ABURemote, dzięki któremu operator może się swobodnie poruszać w sąsiedztwie maszyny produkcyjnej, obserwując z różnych stron osadzaną w niej formę. Na suwnicach zainstalowano dodatkowe źródła światła w postaci lamp w technologii LED, które doświetlają obszar pracy haka.

Układ torowisk suwnic został przemyślany w taki sposób, by zapewnić optymalny przepływ ładunków. Dwie suwnice, które wyposażono w system antykolizyjny, poruszają się na wspólnym torowisku. Trzecia porusza się na torowisku umieszczonym poniżej. Dźwignice mają możliwość dostarczania ładunków do specjalnie wydzielonej części warsztatowej hali, gdzie odbywają się naprawy, przeglądy i konserwacje stalowych form oraz całych wtryskarek. Dwupoziomowy układ suwnic niweluje ryzyko przestojów w okresach szczytowego natężenia prac związanych z wymianą bądź serwisem form.

W Polsce dystrybutorem urządzeń ABUS w pełnym zakresie obsługi: od doradztwa i doboru optymalnego rozwiązania, przez dostawę i montaż, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, jest spółka córka niemieckiego producenta: ABUS Crane Systems Polska (www.abuscranes.pl), świętująca właśnie 10-lecie swojej działalności.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania