Produkcja przekładni usprawniona z pomocą systemu dźwignic podwieszanych ABUS HB


Wysokiej jakości przekładnie to główny obszar działalności niemieckiej spółki Premium Stephan (www.premium-stephan.com). Firma może się poszczycić ponad 100-letnią historią. W 2011 roku stała się częścią grupy Premium Transmission. Produkuje seryjnie zarówno standardowe, jak i specjalne skrzynie biegów, a także rozwiązania na zamówienie dla renomowanych klientów na całym świecie. Wszystkie etapy produkcji mają miejsce w zakładzie w Niemczech w miejscowości Hamelin: od obróbki żeliwnych, aluminiowych i stalowych obudów, poprzez cięcie kół zębatych, malowanie i szeroko zakrojone testy. Aby dostosować warunki produkcji do intensywnego rozwoju firmy, Premium Stephan przeniosło się do nowej siedziby w 2020 r. Centralna hala produkcyjna została wyposażona w system dźwignic podwieszanych ABUS oraz suwnica pomostowe tego samego producenta.

Ważnym wymaganiem inwestora było, aby każde stanowisko pracy posiadało własną dźwignicę umożliwiającą precyzyjne manipulowanie komponentami oraz montaż kół zębatych, wałów i obudów w skrzyniach biegów. Zmontowane przekładnie załadowywane są na wózek transportowy, który zawozi je do dalszej obróbki lub do stanowiska testowego. Kolejnym wymaganiem było, aby technologia podnoszenia gwarantowała elastyczność, a dźwignice na stanowiskach roboczych obejmowały jak największy obszar użytkowania. Wszystkie te wymogi spełniło kompleksowe rozwiązanie firmy ABUS: złożony system dźwignic podwieszanych HB, obejmujący 10 jednodźwigarowych suwnic typu EHB o udźwigu do 500 kg oraz 4 suwnice tego samego typu o udźwigu do 1000 kg. Wszystkiedźwignice mogą być używane niezależnie od siebie z jednoczesnym, pełnym wykorzystaniem nośności każdej z nich. System HB obejmuje swym zasięgiem miejsca pracy na szerokości od 3,92 do 7,15 metra. Ten typ systemów HB pozwala osiągnąć rozpiętość do 10 metrów w zależności od udźwigu (maks. do 1,25 t). Dla różnych nośności stosowane są różne profile torowiska HB. Łączy je jedna cecha: suwnice można w łatwy przesuwać ręcznie. Profile stalowe, walcowane z najwyższą precyzją, gwarantują doskonałą jakość powierzchni jezdnej kół, a tym samym płynną pracę systemu dźwignicowego. Na suwnicach zastosowano elektryczne wciągniki łańcuchowe ABUS serii ABUCompact. Wciągniki te dysponują szerokim zakresem udźwigu od 80 kg do 4 ton.

 

Jeśli podwieszenie systemu HB do stropu hali jest niemożliwe lub niepożądane, można podwiesić dźwignice do stalowej konstrukcji wsporczej mocowanej do posadzki. Spółka Premium Stephan zdecydowała się na zastosowanie słupów ze wspornikami, które znajdują się w ofercie ABUS. Są one produkowane w dowolnych, indywidualnie dobieranych wielkościach konstrukcyjnych, a ich montaż jest szybki i nie wymaga dużych nakładów. Słupy mocuje się do posadzki hali za pomocą kołków dostosowanych do obciążeń dynamicznych. Dostępnych jest szereg innych technik mocowania systemów HB ABUS: do dźwigarów o różnych przekrojach i wymiarach, wykonanych z różnych materiałów, takich jak drewno, beton czy stal.

 

Suwnice pomostowe ABUS w Premium Stephan mają za zadanie wspierać lekkie systemy HB, gdy transportowania wymagają ładunki o dużych masach. Na hali znajdowała się już jedna jednodźwigarowa suwnica pomostowa ABUS typu ELK o udźwigu do 10 ton. Nowo zainstalowana dźwignica jest tego samego typu, o udźwigu do 2 ton i rozpiętości 18,7 m. Obie suwnice przejmują transport ładunków do pralni przemysłowej, jak również załadunek i rozładunek w strefie bram wjazdowych do hali.

 

Dobrze wyposażeni na przyszłość

Pożądana przez Premium Stephan elastyczność w technologii podnoszenia na stanowiskach roboczych została zagwarantowana również z uwzględnieniem ciągłego rozwoju spółki, ponieważ modułowość systemu dźwignic podwieszanych ABUS HB umożliwia jego rozbudowę lub przebudowę w dowolnym momencie.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania