Odpowiedni dobór suwnicy usprawnia procesy produkcji i obniża koszty budowy hali.


Ruland Engineering & Consulting Sp. z o.o. (www.rulandec.com) jest przedsiębiorstwem międzynarodowym, działającym na globalnym rynku urządzeń przemysłu spożywczego od 27 lat. Jako firma inżynierska specjalizuje się w płynach dostarczając nowoczesne rozwiązania dedykowane dla branży napojowej, sokowej oraz browarniczej. 
Jako niezależna jednostka, Ruland w Polsce świadczy usługi w sposób kompleksowy - począwszy od prowadzenia konsultacji w zakresie inżynierii procesowej, poprzez projektowanie i produkcję urządzeń oraz ich montaż, aż po uruchomienie całej instalacji w zakładzie Klienta i jej dalszy serwis. Firma w swoim bogatym portfolio może pochwalić się realizacjami dla największych marek spożywczych rynku europejskiego, azjatyckiego, afrykańskiego i południowoamerykańskiego.  

W swoich  projektach Ruland łączy innowacyjność myśli technologicznej z najwyższą jakością dostarczanych urządzeń, wspierając Klienta w wyborze optymalnych rozwiązań na każdym etapie projektu.

Jakość i współdzielenie wartości jako kryterium doboru partnerów biznesowych  
Realizując plan rozwoju Ruland zdecydował się na rozbudowę bazy produkcyjno-magazynowej w Polsce.
W wyniku procesu inwestycyjnego Ruland Tychy zyskał dodatkowe 1300 m² powierzchni, zwiększając swoje możliwości produkcyjne i poprawiając komfort pracy zatrudnionych osób. Na etapie projektowania hali Ruland w sprawie doboru suwnic zwrócił się do swojego długoletniego partnera, firmy ABUS Crane Systems Polska, spółki córki niemieckiego producenta urządzeń dźwignicowych ABUS Kransysteme GmbH. Dotychczas użytkowane wciągarki łańcuchowe oraz linowe okazały się niezawodne, co było naturalnym kierunkiem wyboru ABUS jako dostawcy nowych jednodźwigarowych suwnic pomostowych.

Optymalizacja kosztów poprzez odpowiedni dobór suwnicy
Inżynierowie sprzedaży urządzeń dźwignicowych ABUS wiedząc, że w nowo powstałej hali będą produkowane wielkogabarytowe elementy zbiorników zaproponowali zastosowanie dwóch suwnic jednodźwigarowych typu ELK o udźwigu 10 ton i rozpiętości 25 metrów. Dźwignice wykorzystują tzw. trzeci wariant połączenia czołownic z dźwigarem suwnicy. Przy takim założeniu dolny pas mostu suwnicy znajduje się na tej samej wysokości co główka szyny jezdnej, pozwalając tym samym na optymalne wykorzystanie kubatury hali i znaczne obniżenie kosztów inwestycji. Dzięki tak skonstruowanej suwnicy uzyskano również mniejsze odległości dojazdowe wózka wciągarki linowej.

Duży prześwit pod suwnicą jest niezbędny ze względu na znaczne zróżnicowanie wysokości produkowanych urządzeń oraz zdecydowanie ułatwia załadunek i rozładunek TIRów oraz kontenerów bezpośrednio na hali produkcyjnej.
Podnoszenie i obracanie dużych ładunków stanowi szczególne wyzwanie dla operatora suwnicy, dlatego mając na uwadze m.in. bezpieczeństwo pracy ABUS Crane Systems Polska zalecił wyposażenie suwnic w sterowanie radiowe ABURemote. Pozwala ono na pełną kontrolę nad transportowanym ładunkiem odbywającą się z bezpiecznej dla operatora odległości, wpływając również na sprawność całego procesu. Operacje, które musiały być wykonywane z użyciem żurawia kołowego, realizowane są aktualnie przez suwnice. Pozwoliło to na znaczne skrócenie czynności związanych z załadunkiem i rozładunkiem urządzeń, a także wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa pracy.

Dodatkowym wyposażeniem suwnic jest redundantny fotooptyczny system antyzbliżeniowy dystansujący je  względem siebie na odległość 6 metrów. Zastosowanie systemu pozwala na znaczne oszczędności przy budowie hali wpływając na redukcję obciążeń przekazywanych przez dźwignicę na konstrukcję, obniżając tym samym zużycie stali oraz zmniejszając gabaryty fundamentów. Faktem jest zatem, że zastosowanie suwnic ABUS usprawnia procesy transportu wewnątrzzakładowego i obniża koszty budowy obiektu. 

Do chwili powstania tego artykułu proces inwestycyjny spółki RULAND Engineering & Consulting sp. z o.o. został zakończony, a osiągnięte parametry produkcji w nowym zakładzie potwierdzają, że wybór spółki ABUS jako dostawcy urządzeń dźwignicowych był słuszny

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania