Dźwignice podwieszane ABUS w procesie produkcji maszyn do wytwarzania opakowań kartonowych


„Pasja, innowacyjność i zaangażowanie… tak rozumiemy nasz biznes“ - to motto José Boix’a, założyciela firmy Boix Maquinaria (www.boix.es). Ta hiszpańska firma z siedzibą w San Isidrio (rejon Alicante) jest obecnie światowym liderem w produkcji maszyn do formowania, składania i zamykania pudeł kartonowych z tektury falistej i litej.

Początki przedsiębiorstwa sięgają małego warsztatu w Elche. José Boix Jaén, wspomagany przez żonę, podjął się wytwarzania części służących do naprawy maszyn do produkcji butów. W 1973r. José Boix Jaén zapoczątkował działalność nowej firmy - Boix Maquinaria. Dziś, oprócz siedziby głównej w San Isidrio w Hiszpanii, gdzie produkowane są wszystkie maszyny, w skład przedsiębiorstwa wchodzi pięć spółek córek zlokalizowanych w Meksyku, Chile, Chinach, Holandii i USA. Firma dostarczyła już około 7,5 tys. maszyn klientom w ponad 80 krajach na pięciu kontynentach. Rozbudowana sieć dystrybucji Boix Maquinaria zapewnia klientom kompletną obsługę, począwszy od sprzedaży maszyn i części zamiennych po doradztwo i serwis.

Pudło kartonowe do transportu owoców, warzyw czy innych dóbr wydaje się być na pierwszy rzut oka nieskomplikowanym wyrobem. Jednakże powstaje ono w wyniku złożonego procesu, na który składają się czynności mechaniczne i pneumatyczne z zastosowaniem środka klejącego. Maszyny realizujące ten proces mogą wytwarzać różne formaty. Dzieje się to w bezpośrednim powiązaniu z linią produkcyjną danego klienta. W ten sposób transport pustych opakowań kartonowych staje się zbędny, dzięki czemu można zoptymalizować liczbę personelu, powierzchni magazynowej i procesów logistycznych. Dla każdego typu maszyny klient ma do wyboru - zależnie od potrzeb - różne modele i poziomy wydajności. I tak na przykład najwydajniejsze maszyny są w stanie składać do 4 tys. pudeł kartonowych na godzinę. Oprócz maszyn do produkcji opakowań kartonowych firma oferuje swoim klientom zróżnicowane wyposażenie dodatkowe, jak urządzenia do sztaplowania, wstępnego załadunku oraz różnego rodzaju przenośniki rolkowe do transportu wewnętrznego gotowych opakowań kartonowych.

Dobry przykład spójnego projektu

„Pasja, innowacyjność i zaangażowanie“ jest maksymą, do której Boix Maquinaria przywiązuje wagę także w odniesieniu do swoich dostawców. Na przykład w zakresie transportu wewnątrzzakładowego  w hali o powierzchni 16 tys. m2 w San Isidrio, gdzie odbywa się produkcja, montaż maszyn i przygotowanie  do dystrybucji na cały świat. W zakresie technologii transportu wewnętrznego Boix polega całkowicie na marce ABUS. Zespół ABUS Grúas - hiszpańskiej spółki córki ABUS Kransysteme GmbH - przeprowadził kompletną analizę przepływów materiałowych i procesu produkcyjnego hali Boix oraz służył doradztwem technicznym. Zaproponował rozwiązanie w postaci podwieszanego systemu dźwignicowego HB o udźwigu do 2t, indywidualnie dostosowanego do wymagań klienta dzięki modularnej budowie ze standardowych komponentów.

Dlaczego zastosowano system HB?

W fazie optymalizacji procesu produkcyjnego w hali Boix Maquinaria wzięto pod uwagę rozmaite warianty transportu wewnętrznego podzespołów. Ze względu na niewielką wysokość hali rozważano zastosowanie suwnicy podwieszanej ABUS typu EDL. Wybór padł jednak na system HB, za którym przemawiała łatwość adaptacji w przypadku przyszłych zmian w hali, komfort obsługi i nowoczesny design. W efekcie ABUS zainstalował dwa systemy HB dla dwóch pięciostanowiskowych linii montażowych. W skład każdego systemu HB wchodzi torowisko o długości 70 m oraz suwnica dwudźwigarowa ZHB z napędem elektrycznym. Ten typ suwnicy HB wyróżnia się dużym udźwigiem i większą wysokością podnoszenia, osiąganą dzięki umiejscowieniu wciągnika łańcuchowego pomiędzy dźwigarami suwnicy.

Pierwsza z suwnic, o udźwigu 1t, służy do przenoszenia korpusu maszyny na linię produkcyjną. Korpus ten zostaje umieszczony na platformie roboczej. Druga z suwnic, o udźwigu do 2t, służy do zdejmowania z platformy roboczej ukończonej maszyny
i przenoszenia jej w miejsce wysyłki. W tej strefie następuje dostosowanie maszyn do wymogów poszczególnych klientów. Urządzenia HB, poza standardowymi zadaniami na linii montażowej, wykorzystywane są również do innych zadań transportowych w hali.

Duży wzrost wydajności

Zastosowanie systemu HB przyniosło Boix Maquinaria istotny wzrost wydajności procesu produkcyjnego. Obecnie podzespoły o wadze ok. 40kg są precyzyjnie instalowane w maszynach przez jednego pracownika. W przeszłości do wykonania tej czynności potrzebnych było ich aż czterech.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania