ABUS w Norwegii


Norwegia znana jest na świecie między innymi z wysoko rozwiniętej technologii budowy statków. Morskie położenie (ponad 25 tysięcy km linii brzegowej, uwzględniając fiordy i przybrzeżne wyspy) sprzyjało przez wieki rozwojowi wielu specjalistycznych przedsiębiorstw związanych z przemysłem stoczniowym.

Norweska firma Brunvoll AS (www.brunvoll.no) rezyduje w malowniczej miejscowości Molde od blisko stu lat. Zatrudnia obecnie około 250 pracowników i jest światowym liderem wśród producentów systemów sterowych statków. Od 1964 roku zakłady Brunvoll specjalizują się w produkcji rufowych oraz dziobowych sterów strumieniowych. Polityka firmy w ciągu ostatniej dekady oparła się na dwóch czynnikach: kompetencji pracowników oraz rozwoju i dobrej organizacji systemu produkcji.

Przepływ materiałów w zakładach Brunvoll dokonuje się w głównej mierze dzięki dźwignicom ABUS. Zamontowana tam suwnica ABUS w czerwcu 2010 r. to prawdziwy gigant. Dźwigary suwnicy mają po 2 m wysokości.

Dwudźwigarowa suwnica ABUS Dwudźwigarowa suwnica ABUS Dwudźwigarowa suwnica ABUS Dwudźwigarowa suwnica ABUS Dwudźwigarowa suwnica ABUS

Pracują na nich dwie wciągarki o udźwigu 40 ton każda.  Wciągarki wyposażono w tandemowy system sterowania. Sąsiadująca suwnica o udźwigu 50 ton porusza się po tym samym torowisku. Zastosowanie konstrukcji czołownicy o ośmiu kołach jezdnych pozwoliło uzyskać korzystny rozkład obciążeń na tor jezdny. Napęd jazdy na cztery koła zapewnia dynamiczną, jak na swoje rozmiary, pracę suwnicy.                                                     

Suwnica została dostarczona przez lokalnego partnera ABUSa - Kransystemer AS, który jest częścią Industrikran Norge AS  (www.industrikran.no). Dzięki jego pracy pod jednym dachem pracuje obecnie trzydzieści dźwignic ABUSa: piętnaście to suwnice pomostowe o różnych udźwigach, sześć to suwnice wspornikowe, pozostałe dziewięć to żurawie warsztatowe.

W Polsce w produkty ABUS można zaopatrzyć się w jedynej spółce – córce niemieckiego producenta w naszym kraju: ABUS Crane Systems Polska sp. z o.o.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania