Projekt Abbey Mills


Branża dźwignicowa niegdyś była kojarzona wyłącznie z przemysłem ciężkim: stoczniowym, hutniczym, metalurgicznym. Dzisiaj urządzenia przeznaczone do transportu bliskiego dzięki swojej modułowej budowie, indywidualnej parametryzacji oraz rozwiązaniom konstrukcyjnym mają swoje zastosowanie także w przemyśle lekkim i w mniejszych obiektach.

Jednak prawdziwym testem elastyczności oraz nowoczesności urządzenia jest dopasowanie go do dziewiętnastowiecznych standardów.

Tego zadania podjął się ABUS Crane Systems Ltd. (www.abuscranes.co.uk) - angielski oddział niemieckiego producenta specjalizującego się w produkcji urządzeń dźwignicowych.

Realizacja projektu miała miejsce w Abbey Mills, która jest przepompownią ścieków, zbudowaną pomiędzy 1865, a 1868 r. w Londynie. Dzięki systemowi kanalizacji zażegnano epidemię cholery, która rozgorzała tam w latach 50’tych XIX wieku, a jej przyczyną była, jak później odkryto, brudna woda w mieście.

Abbey Mills Pumping Station w Londynie Jednodźwigarowa suwnica ABUS w konstrukcji skrzyniowej o nośności 5t Suwnica jednodźwigarowa ABUS z wózkiem szynowym typu E Jednodźwigarowa suwnica ABUS o konstrukcji skrzynkowej Suwnica jednodźwigarowa ABUS z wózkiem szynowym typu E Abbey Mills Pumping Station w Londynie

Na północnej stronie rzeki zbudowano trzy kanały odprowadzające nieczystości, które w większości spływały dzięki spadkom terenu. Jednak gdzieniegdzie konieczne okazało się ich przepompowanie na wyższe poziomy. W Abbey Mills zbiegały się trzy główne arterie północnej części kanalizacji.

Obecnie ścieki odprowadza się w okolice Beckton, gdzie jest oczyszczalnia. Abbey Mills także dziś realizuje to zadanie, a gotycka architektura i monumentalny wygląd wciąż przypominają o bogatej historii tego miejsca.

W maju ubiegłego roku zainstalowano tam dwie suwnice ABUS do obsługi, serwisowania i utrzymania urządzeń pompujących. Ze względu na specyficzną architekturę budynku dźwignice ABUS były instalowane przez dwa okna umieszczone w dachu.

Jednodźwigarowe suwnice pomostowe mają 5 t udźwigu oraz rozpiętość 11,7 m. Wysokość podnoszenia to 20 m. Oba tory jezdne są na tej samej płaszczyźnie i przecinają się pod kątem 90˚. Wymagało to zastosowania czterokołowego napędu jazdy i większej średnicy kół, aby suwnice przemieszczając się, mogły swobodnie pokonywać miejsce przecięcia się torowisk.

W Polsce w produkty ABUS można zaopatrzyć się w jedynej spółce córce niemieckiego producenta w naszym kraju: ABUS Crane Systems Polska sp. z o.o.

Zastosowane produkty


Pliki do pobrania