Proces produkcji lekkich dźwignic podwieszanych HB i wciągników łańcuchowych


Marienheide-Rodt wszystko kręci się wokół naszych lekkich dźwignic. Tutaj produkowane i montowane są żurawie warsztatowe i wciągniki łańcuchowe, a także lekkie systemy podwieszane HB.

Lokalizacja w skrócie

Wszystkie lekkie dźwignice podwieszane HB, żurawie warsztatowe oraz wciągniki łańcuchowe są produkowane zgodnie z zasadą montażu jednoliniowego (one-piece flow) – na powierzchni produkcyjnej przekraczającej 10 000 m².

Oprócz produkcji naszych lekkich dźwignic i wciągników łańcuchowych zakład w Marienheide-Rodt mieści również warsztat serwisowy.

Obiekt został pierwotnie zbudowany w 1989 roku jako centrum logistyczne i miejsce produkcji żurawi i systemów HB.

Proces produkcji lekkich dźwignic podwieszanych HB i wciągników łańcuchowych

Produkcja lekkich dźwignic podwieszanych HB i wciągników łańcuchowych przebiega w kilku etapach. W dziale przyjęcia towarów prowadzona jest kontrola wszystkich części składowych żurawi warsztatowych, systemów HB, przestawnych wciągarek bramowych oraz samych wciągników.

Profile ramion żurawi i słupów są czyszczone strumieniowo i spawane w dziale obróbki stali, a komponenty systemów HB są kompletowane w tej samej hali. W strefie malowania dźwignice otrzymują odpowiednią kolorystykę, a systemy podwieszane – okleiny. Po złożeniu wszystkich elementów następuje kompletowanie drobnych części i zespołów montażowych zgodnie z zamówieniem. Następnie wszystkie komponenty są starannie pakowane i przygotowywane do wysyłki. Gotowe dźwignice są wysyłane do klientów w Europie lub ładowane do kontenerów morskich.

Podobnie jak w przypadku suwnic pomostowych, proces produkcji lekkich dźwignic jest zoptymalizowany – dzięki wysokiej efektywności produkcji i usprawnionemu przepływowi materiałów możliwe jest terminowe dostarczanie gotowych urządzeń.

Produkcja w Marienheide-Rodt obejmuje nie tylko lekkie dźwignice, ale również montaż elektrycznych wciągników łańcuchowych. Od 2018 roku zrezygnowaliśmy z montażu w partiach, na rzecz wydajnego montażu jednostkowego w systemie przepływowym (ang. One-Piece-Flow), co pozwoliło na redukcję stanów magazynowych i skrócenie czasu realizacji. Dzięki zasadom LEAN management oraz jasnemu podziałowi zadań zoptymalizowaliśmy przebieg produkcji i ograniczyliśmy liczbę błędów.

Cały montaż wciągników łańcuchowych odbywa się w zakładzie w Marienheide na wyznaczonych stanowiskach roboczych z czasem taktu wynoszącym 5 minut. Cyfrowy system monitoruje każdy etap produkcji, umożliwiając pełną kontrolę jakości. Ergonomiczne stanowiska pracy i narzędzia zarządzania LEAN zapewniają wydajność i komfort pracy. Nowa technologia połączeń skręcanych pozwala na precyzyjny pomiar momentu dokręcania śrub, a system monitorowania eliminuje możliwość odchyleń.